Найкращою оздобою голови дівчини, стверджує автор дослідження «Звичаї нашого народу» Олекса Воропай, є вінок. Плели їх з маку, синіх волошок, чорнобривців, дикої рожі...
Здавна вважалось, що вінки з квітів, пасують тільки до дівочого, обличчя, а молодицям до лиця хустка. Вінки з квітів були не тільки прикрасою, а ще й свідченням дівочости. Молодиця і «покритка» не сміли класти їх на свою голову. Такий звичай був не тільки у нас, українців, а й у всіх слов'ян.
Народ вірив, що вінок з живих квітів захищав колись дівчину від напасників, нечистої сили і «лихого ока». Тому напередодні святого Юрія, на Зеленому тижні, в ніч під Івана Купала (часи, коли, за народними віруваннями, бродять тіні мерців, бігають мавки, з води на берег виходять русалки, з'являється на землі всяка «нечиста сила», дівчата не скидали з голови вінків. А щоб посилити їх захисну силу, вплітали поміж квіти часник, полин та любисток — зілля, яке саме собою має чарівну силу проти «чортовиння». Відомо, що у давнину наречені одягали на голови не біле покривало («фату» по-московському чи «вельон» по-польському), а вінок. Як покривало повинно було охороняти молоду від «поганого ока», так у нашому звичаї цю роль виконує вінок з хрещатим барвінком, символом міцного кохання..
Напередодні весілля, у Дівич-вечір дівчата сходяться на останню вечірку до хати молодої. Співають пісень, виплітаючи весільні вінки. Першою від імені молодої (сама вона не співає) співає старша дружка:
Вийте, дівоньки, собі й мені,
Собі звийте з рути-м'яти,
Мені звийте з барвіночку...
Приступаючи до плетення вінка для молодої, дружки хором випрошують благословення.
Благослови, Боже,
І отець, і мати, —
Будемо вінок зачинати!..
Коли молода вперше кладе на голову весільний вінок, дружки співають:
Ой, не заглядай, моя матінко, на мене –
Не сходила я кращого вінка у тебе.
Ой, не рік — не два, як ся Івась залицяв,
Ой, він мені золотий вінок обіцяв... .
...Золота осінь — пора весіль. Будь-якого вихідного дня у місті чи селі ви бачили ці ніжні білопінні «потоки» наречених. Які ж вони гарні — у чарівному вбранні, прозорих фатах, оздоблених перлами капелюшках! Анітрохи не гірші від наречених Америки, Франції. Ба, навіть не відрізняються від них нічим... своїм. Однаковісінькі. Який сумний факт.
А уявіть раптом серед цієї зливи білих покривал чарівну чорняву чи русяву голівку молодої, заквітчану неповторним живим вінком із палахких кетягів гарячої калини, поміж зеленим плетивом дрібного барвінку... Ви тільки уявіть...
Наталя Плахотна
|